Úsek praktického vyučovania
Praktické vyučovanie vytvára predpoklady na výkon povolania a pracovných činností. Poskytuje žiakom najmä praktické zručnosti, návyky a získanie schopností nevyhnutných pre výkon povolania a pracovných činností.
Hlavnými formami praktického vyučovania sú:
Odborný výcvik je odborný vyučovací predmet praktického vyučovania, ktorý sa uskutočňuje cvičnou prácou. Cvičné práce sa uskutočňujú formou zhotovovania výrobkov, poskytovaním služieb alebo vykonávaním odborných činností zodpovedajúcich povolaniu a pracovným činnostiam, pre ktoré odbor vzdelávania žiakov pripravuje. V zdravotníckych študijných odboroch sa cvičné práce uskutočňujú na zodpovednosť osoby s príslušnou odbornou spôsobilosťou, podvedením ktorej sa praktické vyučovanie vykonáva.
Odborná prax je odborný vyučovací predmet praktického vyučovania. Odborná prax sa podľa schválených vzdelávacích programov môže vykonávať aj v čase školských prázdnin.
Praktické cvičenia sú zamerané na overenie a prehĺbenie teoretických poznatkov, nácvik a získanie zručností pri technologických, technických, ekonomických, zdravotníckych, grafických a iných činnostiach.
Praktické vyučovanie sa uskutočňuje skupinovou formou v školách, v strediskách praktického vyučovania a v školských zariadeniach alebo individuálne na pracoviskách praktického vyučovania a pracoviskách iných právnických osôb alebo fyzických osôb.
Školským zariadením na výkon praktického vyučovania žiakov strednej odbornej školy sú stredisko odbornej praxe a školské hospodárstvo podľa.
Pracovisko praktického vyučovania môže zriadiť aj právnická osoba alebo fyzická osoba. Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré zabezpečujú praktické vyučovanie, sú povinné utvárať podmienky na jeho výkon a plniť povinnosti ustanovené osobitným predpisom. Ak sa praktické vyučovanie žiakov bude uskutočňovať u právnických osôb alebo fyzických osôb, riaditeľ školy uzavrie s nimi dohodu, ktorá obsahuje najmä:
a) druh činností, ktoré budú žiaci vykonávať pri praktickom vyučovaní,
b) miesto konania praktického vyučovania,
c) časový rozvrh praktického vyučovania,
d) dĺžku a deň začatia praktického vyučovania,
e) počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na praktickom vyučovaní,
f) pracovné a hygienické podmienky (ubytovacie a stravovacie podmienky, poskytovanie výstroja, náradia a osobných pracovných prostriedkov),
g) opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri praktickom vyučovaní,
h) počet majstrov odbornej výchovy a inštruktorov.
Počas praktického vyučovania má žiak práva a povinnosti ustanovené podľa osobitného predpisu. Zákon č. 124/2006 Z.z.o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Praktickú výučbu učebných odborov autoopravár naša škola realizuje podľa inovovaných učebných osnov, ktoré spĺňajú základné požiadavky pre opravy, servis a predaj motorových vozidiel. Obsah vzdelávania a prípravy má spoločný základ v 1. ročníku pre všetkých žiakov učebného odboru autoopravár. Odborná príprava sa realizuje v interných dielenských priestoroch a na zmluvných pracoviskách. Interné pracoviská:
1. Dielňa – opravy motorov a prevodoviek,
2. Dielňa autodiagnostiky,
3. Dielňa – bežné opravy a geometria vozidiel,
4. Dielňa obrábania materiálov,
5. Karosárska dielňa,
6. Lakovnícka dielňa,
7. Dielňa - autoelektrika ,
8. Pneuservis,
9. Dielňa – opravy častí nákladných vozidiel,
10.Dielňa opráv častí motorových vozidiel,
11.Zámočnícka dielňa – 4 dielne – ručné spracovanie kovov,
12.Učebňa s podporou IKT pre odbornú prípravu.